FORMOULA 1 : GP Κορέας: Νίκη "χρυσάφι" για Alonso

Επεισοδιακό το Grand Prix της Κορέας αφού η καταρρακτώδης βροχή, καθυστέρησε την έναρξη του αγώνα, ενώ το βρεγμένο και κατ' επέκταση ολισθηρό οδόστρωμα, δημιούργησε πάμπολλα προβλήματα στους πιλότους. Ο Fernando Alonso πήρε την καρό σημαία και πέρασε στην πρώτη θέση της κατάταξης, εκμεταλλευόμενος την έξοδο των δύο πρωτοπόρων, Mark Webber και Sebastian Vettel. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Lewis Hamilton με τη McLaren-Mercedes, ενώ 3ος ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Felipe Massa με τη δεύτερη Ferrari.

Ο Fernando Alonso, οδηγώντας συνετά και προσεκτικά και όντας παράλληλα αρκετά τυχερός, κατάφερε να βρεθεί στην πρώτη θέση μετά την έξοδο, αρχικά του Webber (έχασε τον έλεγχο του μονοθεσίου του) στην αρχή του αγώνα και μετέπειτα του Vettel στον 46ο γύρο ο οποίος "έμεινε" από κινητήρα. Αυτή ήταν η 5η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τον Ισπανό πρώην πρωταθλητή.

Τυχερός στάθηκε και ο Lewis Hamilton ο οποίος ακολουθούσε "σιωπηρά" τους πρωτοπόρους και εν τέλει κατάφερε να τερματίσει 2ος.

Την 3η θέση πήρε ο Felipe Massa δίνοντας πολύτιμους βαθμούς στη Ferrari στην κούρσα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος κατασκευαστών, ενώ 4ος τερμάτισε ο Michael Schumacher με τους Robert Kubica, Tonio Liuzzi, Rubens Barrichello, Kamui Kobayashi, Nick Heidfeld και Nico Hulkenberg να ακολουθούν.

Στο εξής απομένουν δύο Grand Prix για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Επόμενος αγώνας είναι στο Interlagos της Βραζιλίας στις 7 Νοεμβρίου.

Πλέον, ο Fernando Alonso βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος οδηγών, με 231 βαθμούς. Ο Webber είναι στη 2η θέση με 220 και ο Hamilton ανέβηκε στην 3η με 210. Ο Vettel έπεσε 4ος μένοντας στους 206 βαθμούς.

Στη βαθμολογία των κατασκευαστών, η Red Bull παρέμεινε στους 426 βαθμούς με τη McLaren να ακολουθεί με 399 και τη Ferrari με 374.