Αργεντινή-Γερμανία 0-4

Η Γερμανία συνέχισε το νικηφόρο σερί της απέναντι στην Αργεντινή και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ν.Αφρικής (4-0). Μίλερ, Κλόζε (2) και Φρίντριχ τα γκολ του ανεπανάληπτου θριάμβου.

Το γκολ του Μίλερ είναι αυτό που παλαιότερα ονομάζαμε γκολ από τα αποδυτήρια. Οπως και να έχει, το τέρμα του άσου της Μπαγερν πριν καν διαπιστώσουμε πως παίζουν οι δύο ομάδες στο γήπεδο (στο 3'), βοήθησε αφάνταστα τη Γερμανία. Η ομάδα του Λεβ έκλεισε άψογα τους χώρους (Κεντίρα και Σβάινσταϊγκερ δάγκωναν στο κέντρο) και κατάφερε να απομονώσει από τους συμπαίκτες του το... μοναχικό καβαλάρη Γκονσάλο Ιγκουαϊν. Ο δε Μέσι έπαιρνε την μπάλα πολύ χαμηλά και έτσι δεν είχε τη δυνατότητα να βγάζει τις γνωστές, κάθετες μπαλιές που κόβουν στα δύο την αντίπαλη άμυνα.

Ο Ντιέγκο Μαραντόνα στον αργεντίνικο πάγκο προβληματίστηκε και κόντρα σ' αυτούς που δεν πιστεύουν ότι είναι κανονικός προπονητής έκανε μία κανονικότατη εσωτερική αλλαγή. Τοποθέτησε τον Ντι Μαρία στο δεξί άκρο της επίθεσης του η οποία αίφνης απέκτησε οντότητα και κίνηση. Οχι πάντως ότι προβληματίστηκε ιδιαίτερα η Γερμανία. Τα “πάντσερ” είχαν στην επίθεση τους χώρους που ήθελαν και αν οι Κλόζε και Μίλερ ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, η ομάδα τους θα πήγαινε με δύο γκολ πλεονέκτημα στα αποδυτήρια. Και το ένα πάντως της έδινε ισχυρό πλεονέκτημα.

Aυτό αποδείχθηκε περίτρανα στην επανάληψη και ειδικά μετά το 60'. Ο Μαραντόνα έπαιξε με τη φωτιά και δεν έκανε αλλαγή μέχρι το 70' ενώ ήταν φανερό ότι η ομάδα του δεν μπορούσε με κανέναν τρόπο να διασπάσει την καλοκουρδισμένη γερμανική άμυνα. Στο μεσοδιάστημα, οι Γερμανοί φρόντισαν να τελειώσουν τη δουλειά. Ανέβασαν αισθητά το ρυθμό τους (δείγμα της εξαιρετικής φυσικής κατάστασής τους) και σκόραραν στο 68' με τον Κλόζε σε μία φάση που έμοιαζε χαμένη και την κέρδισε ο Μίλερ.

Με το 0-2 διαμορφωμένο, ο Μαραντόνα αποφάσισε να κάνει αλλαγή αλλά προς γενική κατάπληξη δεν έριξε στη μάχη τον Αγουέρο ή τον Μιλίτο αλλά τον...Παστόρε. Ετσι και αλλιώς ουδείς κατάλαβε τι ήθελε να πετύχει ο Ντιεγκίτο αφού τρία λεπτά αργότερα ο Φρίντριχ σκόραρε και έβαλε τέλος στην αναμέτρηση δεκαέξι ολόκληρα λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή. Το κερασάκι στην τούρτα αυτής της εντυπωσιακής, όπως εξελίχθηκε το ματς, παράστασης μπήκε στο 89' με το τέρμα του Κλόζε που διαμόρφωσε το 0-4! Ποιος να το περίμενε....